Talajfertőtlenítés és bio megoldások

Amikor különböző gombabetegségek feldúsulnak egy ültetvényben, vagy egy kertben, akkor általában a talajban, vagy a fertőzött maradványokban áttelelnek a kórokozók. Ha ezt nem kezeljük valahogyan, akkor fertőzési láncok alakulnak ki és egyre betegebbek lesznek a növények.

Ennek megakadályozására konvencionális kertészetekben kémiai talajfertőtlenítést, -gomba elleni kezelést- alkalmaznak. Az ilyen szerek azonban annyira mérgezők, hogy sorban vonják ki őket a szabadföldi termesztésből (pl. IPAM 40)

Biotermesztésben már az a fogalom, hogy gombaölőszer, a talajjal kapcsolatban fel sem merül, hiszen a hasznos talajlakó gombák nélkül nem működnének a mikorrhiza hálózatok, lecsökkenne a növények természetes tápanyagellátása. Minden talajt érő beavatkozás szelektív. Elsődlegesen a fertőzött maradványok elbontása a feladat, amelyet főként baktériumok végeznek. Második a kórokozók kiszorítása. Erre olyan őshonos „gombaevő” gombákat használunk, amelyek nem okoznak kárt a mikorrhiza hálózatokban, a talajfelszínen levő kórokozókat viszont elpusztítják.

cikk: https://talajreform.hu/tudasbazis/mikorrhiza-halozat/ 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Loading...