
A konvencionális (általános) vetőmag nemesítés leggyakrabban nem veszi figyelembe a növények érzékenységét, hanem a vegyszeres növényvédelemre alapoz, ezért az ilyen fajták általában nem alkalmasak arra, hogy különösebb beavatkozások nélkül használják őket biotermesztésben.
Az ökológiai gazdálkodóknak és biokertészeknek olyan fajtákra és szelekciókra van szükségük, amelyek jól alkalmazkodnak sajátos agroökológiai feltételeikhez. Ilyen például a víz- és tápanyaghasználat hatékonysága, a jó gyomelnyomó képesség, valamint a kártevőkkel és betegségekkel szembeni ellenállóság.
A biodinamikus nemesítés során generációkon keresztül vegyszeres növényvédelem, kémiai gyomirtás és műtrágyák nélkül termesztik a növényeket és az így mutatott ellenállóképességük alapján szelektálnak.
A nemzetközi ökológiai szervezet az IFOAM tanulmányai alapján elmondható, hogy a biogazdálkodók és vegyszermentesen kertészkedők számára a kifejezetten biotermesztésre alkalmas vetőmagok nemesítése indokolt ahhoz, hogy a szükséges beavatkozások száma csökkenthető legyen.
cikk: